News 2019


 

26.5.2019 HAMINA NORD

tuomari - judge: Kurt Nilsson

ALDER GLADE`S SONYA  jun ERI/1 (class winner with excellent)

 

 

Ihana Iines 12 kk

Kuva & omistaja Susanne Lainio

 

 


 

 

25.5.2019 SODANKYLÄ RN

tuomari - judge: Hans Almgren
 

ALDER GLADE`S MARQUETTA avo ERI/1 SA PN-1 SERT ROP (best bitch, CAC, BOB)

 

Hieno päivä Lilyllä ja perheellään.

Paljon onnea :)

 


 

 

25.5.2019 EURA RN 

tuomari - judge: Juha Putkonen

ALDER GLADE`S MILOU avo ERI/1 SA PU-3 (excellent, 3rd best male)

 

 

Vielä antoi viimeinen serti odottaa itseään,
mutta hyvin meni Aate Piira ja Sanna-Mari :)

 

 

 


 

19.5.2019 SEINÄJOKI RN

tuomari - judge: Ville Meronen

ALDER GLADE`S SHANIA jun ERI/1 SA PN-2 SERT (2nd best bitch with CAC)

 

Waude! Jo toinen serti Pipsalle! Onnittelut Mervi ja Ari :)

 


 

12.5.2019 HELSINKI INT

tuomari - judge: Bojan Matakovic

ALDER GLADE`S SENORITA jun ERI/1 SA PN-4 VARASERT ROP-JUNIORI (exc, 4th best bitch, BOB-junior, re-CAC)

 

Hienosti meni Churrolla ja Alisalla,

onnea :)

 


 

11.5.2019 IISALMI NORD

tuomari - judge: Myriam Vermeire
 

ALDER GLADE`S MARQUETTA avo ERI/1 SA PN-3 VARASERT (exc., class winner, 3rd best bitch with res.CAC)

 

 

Hienoa Lily ja Virpi,

onnittelut koko perhe Karjalainen :)

 

 


 

5.5.2019 TAMPERE INT

tuomari - judge: Elisabeth Bugge Olsen

Nuorukaiset edustivat tasaisen erinomaisesti Tampereen näyttelyissä. Iinekselle jo toinen serti! 


ALDER GLADE`S SANDELS  jun ERI/2 SA (exc., 2nd in junior males)

ALDER GLADE`S STALLONE  jun ERI/3 (exc., 3rd in junior males)

ALDER GLADE`S SHANIA jun ERI/2 (exc., 2nd in junior bitches)

ALDER GLADE`S SONYA  jun ERI/1 SA PN-2 SERT (exc., class winner, 2ns best bitch, CAC)
 

kasvattajaluokka ALDER GLADE`S 2. KP (2nd best breeder class with honour prize)


 

 

 

 

 

 

 

 


4.5.2019 TAMPERE NORD

tuomari - judge: Lena Danker

ALDER GLADE`S STALLONE  jun EH/1 (class winner, very good)

 


 

2.5.2019 WELCOME TO FINLAND LOVELY JÄGER

 

 

We got a new baby Dane from Denmark.

Thank you so much to his breeders Maibritt and Kim Larsen.

Jäger is co-owned with Mappe Mettälä and his official name is 

Jutlander`s Big Deal


 

1.5.2019 C-pentue syntyi - litter C is born. A boy and two girls! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

1.5.2019 LAHTI RN - Iines got her first CAC at the age of nearly 12 months :)

tuomari - judge: Ville Meronen

ALDER GLADE`S SONYA  jun ERI/1 SA PN-2 SERT (2nd best bitch, CAC)

 

HIENOA IINES JA SUSKI! 

Sertitilin avauksesta suuret onnittelut <3

 


 

3.4.2019 Pentuja tulossa <3

 

 


 

30.3.2019 LAHTI KV - international dog show

tuomari - judge: Rune Lysgaard


CH MAXIDAN`S ABRACADABRA val ERI/2 SA PU-2 vara-CACIB (exc, 2nd best male with re-CACIB)

ALDER GLADE`S SENORITA jun ERI/4 (exc, 4th in junior class)

ALDER GLADE`S SHANIA jun ERI/4 (exc, 3rd in junior class)

ALDER GLADE`S SHUIFENG jun ERI/- (exc, not placed in junior class)

ALDER GLADE`S TREASURE  jun ERI/2 (exc, 2nd in junior class)

ALDER GLADE`S MARWELLA avo EH/2 (very good, 2nd in open class)
 

kasvattajaluokka ALDER GLADE`S 2. KP 

 

Niin erinomaiset neidot:

Pipsa, Sylvi, Bella ja Churro :)

 

 

 


 

24.3.2019 TURKU KV - international dog show

tuomari - judge: Teija Salmi-Aalto

 

ALDER GLADE`S STALLONE  jun ERI/1 SA PU-3 VARASERT (exc, 3rd best male, re-CAC)

ALDER GLADE`S MILOU avo EH/3 (very good, 3rd in open class)

ALDER GLADE`S SONYA  jun ERI/2 SA PN-4 VARASERT (exc, 4th best bitch, re-CAC)

ALDER GLADE`S SHANIA jun ERI/4 (exc, 4th in junior class)

ALDER GLADE`S TREASURE  jun ERI/3 SA (exc, 3rd in junior class)

kasvattajaluokka ALDER GLADE`S 1 KP ROP-KASVATTAJA (best beeder class in breed)

 

Hienosti meni nuorukaisilla!

Romeo, Bella, Pipsa ja Iines

 


 

17.3.2019 SEINÄJOKI RN - group show

tuomari - judge: Irina Poletaeva

ALDER GLADE`S SHANIA jun ERI/1 SA PN-2 SERT (2nd best bitch, CAC)

 

 

 

Hurjasti onnea ekasta SERTistä Pipsa (10kk), Mervi ja Ari!


 

9.3.2019 STD Ry:n PJV-näyttely - Puppy Junior Veteran Show for Great Danes (by finnish GD club)

tuomari - judge: Maarit Hassinen
 

ALDER GLADE`S STALLONE  jun 9-12 kk urokset 3. KP  

ALDER GLADE`S SONYA  jun 9-12 kk nartut 1. KP, ikäryhmän 2. 

ALDER GLADE`S SHANIA jun 9-12 kk nartut 3.

ALDER GLADE`S TREASURE  jun 12-18 kk nartut 1. KP, ikäryhmän 1. ⇒ BEST IN SHOW II

kasvattajaluokka ALDER GLADE`S 1 KP ⇒ BEST IN SHOW

 


 

26.2.2019 TOIVEISSA KELTAISIA PENTUJA TÄLLE KEVÄÄLLE - FAWN LITTER PLANNED THIS SPRING

 


 

10.2.2019 KENNELNEUVOJAN VIERAILU

Pyynnöstämme meillä kävi Suomen Kennelliiton virallinen kennelneuvoja Satu Vihavainen.

Hän tarkasti kotikennelimme tilat, koirat, asiakirjat, sopimukset ja vaihdoimme ajatuksia kasvatustyöstä.

Hän totesi kaiken olevan kunnossa ja raportin loppuun tuli vapaamuotoinen meille paljon merkitsevä lause: 

"Kasvattaja on kokonaisvaltaisesti vastuullinen kasvateistaan ja tukee perheitä kaikissa koirien elämänvaiheissa. Toivotan onnea erinomaisen pitkäjänteisen kasvatuksen johdosta!"


3.2.2019 HELSINKI PN - All breed Puppy Show

tuomari - judge: Kati Nieminen, FCI 2: Kirsi Tevalin, BIS: Jetta Tschokkinen, BIS-kasv.: Kaisa Metteri-Gold
 

Täydellinen ja jo lähes uskomaton päivä - perfect and almost unbelievable day <3

ALDER GLADE`S STALLONE pek 1 KP ROP-pentu ⇒ RYP-1 ⇒ BEST IN SHOW 

ALDER GLADE`S SENORITA pek 1 KP VSP-pentu

ALDER GLADE`S SONYA pek 2 KP

ALDER GLADE`S SHANIA pek 3 KP

kasvattajaluokka ALDER GLADE`S 1 KP ROP-kasvattaja ⇒ BEST IN SHOW

Romeo - Churro -
Pipsa - Iines

Mielettömän hienoa!

Kasvattajaluokkamme voitti koko näyttelyn (ja sen tekivät koirat ja omistajat keskenään, kasvattajan ollessa työmatkalla Espanjassa). Megasuuret kiitokset ihanien koirien rakkaat omistajat:
Marjo, Marianne, Alisa,
Mervi
& Ari sekä Susanne!

<3 <3 <3 <3 <3 <3

 

 

 

 

Näyttelyn Kaunein, BIS

ALDER GLADE`S STALLONE

 

eli Romeo,
om. Marianna Kaura


19.1.2019 ILOMANTSI RN

tuomari - judge: Markku Kipinä

ALDER GLADE`S TREASURE jun ERI/1 SA PN-1 SERT ROP (CAC BOB)

 

 

 

ROP
Alder Glade`s Treasure

&

VSP
Chic Carelia`s Lucky Luke


13.1.2019 LAHTI RN

tuomari - judge: Nina Janger

ALDER GLADE`S TREASURE jun ERI/2 SA PN-2 VARASERT (2nd best bitch with reserved- CAC)

ALDER GLADE`S MARWELLA nuo ERI/1 SA PN-3 (3rd best bith)


tuomari - judge: Reia Leikola-Walden

ALDER GLADE`S SONYA pek 1 KP ROP-PENTU (BOB-puppy)

 

 


12.1.2019 KAJAANI INT

tuomari - judge: Hilkka Salohalla

ALDER GLADE`S TREASURE jun ERI/1 (excellent, junior class winner)